Nielegalna imigracja

Nielegalna imigracja

9 lipca 2018 Wyłącz przez Edward

W wielu filmach czy programach możemy spotkać się z poruszaniem problemu nielegalnej imigracji. W naszym kraju, dla większości z nas stanowi to pojęcie niemal abstrakcyjne. Nie oznacza to jednak, że możemy pozwolić sobie na ignorancję – warto wiedzieć, co kryje się pod tym pojęciem.

Nielegalnym imigrantem staje się każda osoba, która przekracza granicę kraju bez spełnienia wymaganych w tym celu formalności. Na wielu dobrze strzeżonych granicach wydaje się to prawie niemożliwe, jednak zdesperowani imigranci posuwają się do rozmaitych podstępów i sztuczek, by dostać się do wymarzonego celu. Czasami jednak nie jest to konieczne.

Aby zostać nielegalnym imigrantem, wystarczy legalnie przekroczyć granicę, a następnie pozostać w kraju pomimo upłynięcia terminu ważności określonych dokumentów, na przykład wizy turystycznej. Los nielegalnego imigranta nie należy jednak do zbyt różowych. Osoba, która nie pozwala zezwolenia na pobyt w danym kraju, nie ma możliwości podjęcia legalnej pracy.

Nie ma prawa do skorzystania z opieki zdrowotnej czy, w razie konieczności, nie może zwrócić się po pomoc do organów dbających o bezpieczeństwo i przestrzeganie prawa, gdyż grozi to deportacją. Nielegalny imigrant w prosty sposób staje się więc przedstawicielem tak zwanego marginesu społecznego.

Swede zdrowy.dobrysen.edu.pl