Ochrona w internecie to rzecz o której bardzo często się zapomina. Niestety, okazuje się, że zaniedbanie może być źródłem wielu oszustw i naciągaczy. Szczególnie ważna jest ochrona w obszarze finansów, ponieważ udostępnianie jakichkolwiek danych do logowania banku może być powodem wyłudzeń. Dane osobowe trzeba chronić, zwłaszcza w dobie współczesnego świata. Istnieje wiele sytuacji, które zmuszają wręcz do udostępniania takich informacji.

Przykładowo w momencie podejmowania pracy na zlecenie, kiedy firmy, które zajmują się szukaniem pracowników – chcą załatwić wszystko przez internet. Wysyłając skany dowodów, legitymacji, czy zaświadczeń, gdzie widnieją konkretne dane można narazić się na niemałe problemy. Mówi się, że e-mail to narzędzie do którego bardzo łatwo się włamać. Niestety, jest to równocześnie najbardziej popularna forma wymiany informacji. Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które zabezpieczą użytkowników przed wszelkimi rodzajami oszustw:

  • Obecnie użytkownik posiada kilkadziesiąt kont na wszelakich portalach, mediach społecznościowych, e-mailach.

    Zapamiętanie wszelkich danych logowania to nie lada wyzwanie. Zapisywanie ich na komputerze w pliku to oczywiście poważny błąd! Jeśli nie jesteśmy w stanie zapamiętać różnych haseł i loginów – warto zapisać to podręcznym notesie. Należy jednak pamiętać, aby trzymać go bezpiecznym miejscu, aby nie narazić go na zagubienie;

  • Zakładając konta na jakichkolwiek stronach, nie należy nigdy używać tego samego hasła. Bowiem jeśli zostanie złamane gdziekolwiek, istnieje większa szansa, że oszust skorzysta z tego dobra w złym dla nas znaczeniu;
  • Kolejnym sposobem na ochronę danych jest niepodawanie prawdziwych danych takich jak: nazwisko, numer telefonu, adres, czy data urodzenia. Jest to wymagane na niemal wszystkich portalach, ale oczywiście nikt tego nie sprawdza.

    Pytanie po co to istnieje? Właśnie po to, aby tworzyć listy klientów, czy użytkowników. Te natomiast narażone są na kradzież. W momencie wypłynięcia takich danych, jesteśmy narażeni np. na smsy premium.

.

okładki na podręczniki Przeglądy przeciwpożarowe Łódź

By Edward