Strój hrubieszowski stanowił niejako połączenie kilku grup etnicznych. Z kultury tych grup zaczęrpnięto najlepsze pomysły i wzory, dzięki czemu stroje hrubieszowskie można porównać do swego rodzaju arcydzieła.

Strój hrubieszowski charakterystycznym krojem i wykonaniem przypominał z jednej strony typowy strój polski. Trudno było nie zauważyć wpływu kultury ukraińskiej na wykonanie tego stroju.

Zaczęło to być w szczególności widoczne podczas II Wojny Światowej. Strój hrubieszowski noszony był przeważnie na przełomie XIX i XX wieku.

Z czasem tradycyjny strój został zastępowany przez odzież miejską, jednak jeszcze podczas II Wojny Światowej mieszkańcy tego regionu zakładali charakterystyczne dla nich elementy ubioru. Początkowo stroje te szyte były z takich tkanin, jak len czy konopie.

Z czasem materiały te były zastępowane przez tkaniny fabryczne. Wśród męskich strojów można było zaobserwować dużą różnorodność.

Panowie ubierali się w zależności od stanu cywilnego, podobnie zresztą jak kobiety. Ponadto panie swój ubiór uzależniały do stanu majątkowego i pory roku.

modne kardigany https://www.sukienkimm.pl/sukienki-czerwone/ www.kaukaz.edu.pl

By Edward